Psychoterapia
Lokalizacja: Będzin

Psychoterapia dla dzieci i młodzieży
Psychoterapia to specjalistyczna metoda leczenia polegająca na celowym stosowaniu określonych oddziaływań psychologicznych. Jest procesem niesienia pomocy, w którym wykorzystuje się wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne psychoterapeuty, a jego sednem jest kontakt między ludźmi. Tu rozmowę prowadzą ze sobą psychoterapeuta i pacjent według pewnych zasad właściwych dla psychoterapii.
Kiedy zaczyna się i czym jest psychoterapia?
Każdy kontakt z psychoterapeutą rozpoczyna się od wstępnej konsultacji, czyli spotkania (lub kilku spotkań) gdzie psychoterapeuta rozpoznaje na czym polega zgłaszany problem, zbiera wywiad, by móc ocenić zasadność leczenia poprzez psychoterapię indywidualną. Konsultacja kończy się diagnozą zgłoszonych trudności i propozycją dalszego postępowania. Dopiero gdy pacjent umówi się z psychoterapeutą na psychoterapię, może się ona rozpocząć.
Psychoterapia to metoda leczenia obejmująca ustalone i zweryfikowane naukowo procedury stąd wyróżnia się ona swoją specyfiką, pewnymi zasadami dzięki którym, zwiększamy skuteczność tej metody, dotyczy to m.in. następujących obszarów:
- Psychoterapię poprzedza ustalenie pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą tzw. kontraktu terapeutycznego. Zwykle określa on organizacyjne warunki prowadzenia terapii np. częstość spotkań, koszt, warunki odwoływania sesji etc.
- Psychoterapia wymaga od pacjenta motywacji, nawiązania intensywnej i aktywnej współpracy z osobami leczącymi
- Psychoterapia, w odróżnieniu od porad psychologicznych, nie polega wyłącznie na korzystaniu z oparcia i opieki
- Psychoterapia jest leczeniem długoterminowym, wymagającym czasu i regularności, zazwyczaj sesje psychoterapii proponowane są z częstotliwością minimum 1 raz w tygodniu
Oferujemy psychoterapię indywidualną dla młodzieży i dzieci z diagnozą:
- zaburzeń lękowych (m.in. fobie, napady lęku panicznego)
- zaburzeń jedzenia ( m.in. anoreksja, bulimia ) i otyłości o podłożu psychogennym
- zaburzeń depresyjnych
- zaburzeń osobowości
- zaburzeń psychotycznych w remisji u osób, które także podjęły leczenie psychiatryczne
- zaburzeń zachowania i emocji i innych
Psychoterapia jako forma analizy własnej, jest sposobem na rozwój osobisty , przeznaczona jest również dla tych, którzy:
- zastanawiają się nad specyfiką tworzonych przez siebie relacji z innymi ludźmi, dokonywanych wyborów życiowych, chcą poznać ich przyczyny, dokonać zmian w tych obszarach
- pragną zmienić swój sposób funkcjonowania w życiu, zmieniając go w bardziej satysfakcjonujący
- doświadczają problemów w relacjach z innymi ludźmi
- dostrzegają w sobie obszary problemowe i chcą dokonać zmian np. w zakresie samooceny, komunikacji z innymi