map_pointer ul. Modrzejowska 27, 42-500 Będzin tel. 698-44-34-24, (32)730-04-44 ||| ul. Wyszyńskiego 1, 41-300 Dąbrowa Górnicza tel. 504-733-660

Pomoc psychiatry, psychologa, psychoterapeuty - Będzin, Dąbrowa Górnicza

Program Leczenia Zaburzeń Osobowości dla Młodzieży w Ośrodku Terapii i Psychoedukacji „Kompas” w Będzinie oraz w Dąbrowie Górniczej

Założenia programu

Program jest skierowany do nastolatków przeżywających utrzymujące się problemy w funkcjonowaniu interpersonalnym, kłopotach w zdefiniowaniu siebie, znacznych wahaniach w samoocenie i doświadczających dodatkowych trudności na podłożu mechanizmów osobowościowych.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, zawartymi w systemie klasyfikacyjnym ICD-11, diagnoza zaburzeń osobowości u młodzieży jest możliwa, a wczesne postawienie diagnozy i podjęcie odpowiedniego, specjalistycznego leczenia, stwarza szansę znacznej poprawy funkcjonowania i ograniczenia wpływu zaburzenia na różne sfery funkcjonowania w dorosłym życiu.


Dla kogo jest przeznaczony program?
Nastolatkowie w wieku 13-18 lat, ze znacznym nasileniem problemów w zakresie funkcjonowania interpersonalnego, trudnościach tożsamościowych i in. Wcześniejsza diagnoza psychiatryczna nie wyklucza z udziału w programie, warunkiem udziału jest jednak odbycie konsultacji, podczas której ustalany jest poziom organizacji osobowości nastoletniego pacjenta, wyznaczający odpowiedni model interwencji.


Jak wygląda leczenie w Programie?
• intensywna psychoterapia indywidualna nastolatka w wymiarze dwóch godzin tygodniowo przez okres 10 miesięcy (z możliwością wydłużenia; leczenie jest poddawane ocenie skuteczności po okresie 10 miesięcy);
• regularne spotkania konsultacyjne z rodzicami z terapeutą prowadzącym nastolatka;
• opieka lekarza psychiatry;
• comiesięczna grupa warsztatowo-psychoedukacyjna, prowadzoną przez koordynatora programu oraz lekarza psychiatrę – wymagamy uczestnictwa w pełnym cyklu spotkań w liczbie 5.


Kto prowadzi leczenie?
Program Leczenia Zaburzeń Osobowości dla Młodzieży tworzą doświadczeni psychoterapeuci, zainteresowani pogłębianiem kwalifikacji i szkoleniem w pracy z nastolatkami oraz ich rodzinami, podlegający regularnej superwizji. Zespół szkoli się w uznanym podejściu psychoterapii opartym na przeniesieniu (TFP), zalecanym do pracy z osobami z diagnozą zaburzeń osobowości.
Koordynacją programu zajmuje się Piotr Halkiewicz – specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany psychoterapeuta, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży oraz superwizor-aplikant Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.


W jaki sposób zapisać nastolatka?
Leczenie w Programie odbywa się w ramach leczenia w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, do której nie potrzeba skierowania. Wymagane jest jednak posiadanie diagnozy psychiatrycznej (oznaczonej literą F i odpowiednim kodem) – taka diagnoza jest możliwa do uzyskania od lekarza psychiatry, jak i od lekarza pierwszego kontaktu (pediatrę). Leczenie jest refundowane przez NFZ i jest darmowe.


Od rodziców oraz nastolatków uczestniczących w Programie wymagamy:
• regularnego uczestnictwa w psychoterapii;
• wyrażenia zgody na warunki terapii w Programie – nagrywanie sesji, regularne uczestnictwo w konsultacjach dla rodziców oraz comiesięcznych spotkaniach warsztatowo-psychoedukacyjnych;
• współpracę z zespołem leczniczym w zakresie informowania o istotnych kwestiach dotyczących leczenia oraz pozytywnym odnoszeniu się do spotkań nastolatka z terapeutą.


Kontakt i zapisy:
Rejestracja ośrodka Kompas: tel. 698-44-34-24, 504-733-660, (32)730-04-44
Kontakt z koordynatorem – Piotr Halkiewicz: tel. 531 916 317, email: phalkiewicz@gmail.com