ul. Modrzejowska 27, 42-500 Będzin tel. 698-44-34-24, (32)730-04-44 ||| ul. Wyszyńskiego 1, 41-300 Dąbrowa Górnicza tel. 504-733-660
Specjalista Psychiatra, to lekarz, który ukończył studia medyczne i posiada ogólną wiedzę lekarską, psychiatria zaś jest wybraną przez niego dziedziną medycyny, w której się specjalizuje. Obszarem jego zainteresowań są diagnostyka i leczenie zaburzeń psychicznych. Lekarz psychiatra może stosować leczenie farmakologiczne, czyli przepisywać leki. Dodatkowo może zajmować się psychoterapią, a po przejściu odpowiednich szkoleń posługiwać się tytułem psychoterapeuty.
Stereotypowy wizerunek społeczny psychiatry sprawia, że postrzegany jest jako osoba, która każdego pacjenta z problemem natury psychicznej kieruje do oddziału zamkniętego. Te osoby, które chciałyby skorzystać z jego pomocy, boją się ewentualności leczenia w szpitalu psychiatrycznym wbrew własnej woli. Z wizytą u psychiatry wiąże się, zdecydowanie większy lęk niż u lekarza innej specjalności. Wiele osób nie wie, że wizyta u lekarza psychiatry, do którego można udać się bez skierowania, opiera się głównie na szczerej rozmowie, wysłuchaniu, okazaniu zainteresowania i wsparcia. Wizyta u psychiatry nie jest ciężkim przeżyciem, nie boli, jest anonimowa i z pewnością nie wywoła ani nie pogorszy odczuwanych dolegliwości psychicznych. Prócz rozmowy, psychiatra może również przeprowadzić klasyczne badanie lekarskie, a czasami poprosić o wypełnienie jakiegoś kwestionariusza czy wykonanie prostego zadania graficznego. Dodatkowo rozmowa ta zostaje zachowana w tajemnicy, gdyż lekarza psychiatrę obowiązuje tajemnica lekarska.
Jeżeli zauważymy wokół siebie duże zmiany, których przyczyn nie potrafimy wytłumaczyć np. otoczenie dobrze nam znane stało się jakieś inne, obce, być może wrogie, jeżeli osoby bliskie sprawiają wrażenie jakby się od nas odwróciły, jeżeli nasze dotychczasowe życie stało się puste, niesatysfakcjonujące, obojętne to z pewnością powinniśmy zasięgnąć porady psychiatry. Te objawy nie muszą świadczyć od razu o naszej chorobie, mogą być jedynie sygnałem, aby spokojnie przyjrzeć się własnemu zdrowiu, także temu psychicznemu, o którym najczęściej zapominamy. A przecież zdrowa psychika, to zdrowa soma i odwrotnie.